יסודות הצילום- מה זה ISO?

You are currently viewing יסודות הצילום- מה זה ISO?

האיזו- ISO- International Standard Organization, הוא אחד משלושת המרכיבים המשפיעים על משולש החשיפה. איזו משפיע על הרגישות של המצלמה לאור ובפשטות- ככל שנעלה בערך האיזו התמונה שלנו תתבהר (ונראה יותר רעש בתמונה, אבל תכף נדבר על זה).

איזו הוא מעין מגבר של אור. בתנאי תאורה קשים האיזו מאפשר לנו להכניס יותר אור אל המצלמה (מגבירים את כמות האור=מעלים איזו). לכן, איזו יכול לעזור מאוד בצילום בתאורה חלשה, כאשר נרצה לשמור על מהירות תריס סבירה או על צמצמים יחסית סגורים.

אבל, וזה הקאטצ' עם איזו, כאשר נעלה באיזו נקבל יותר רעש, או בשמו השני גירעון. לכן בהעלאת ערך האיזו תמיד נרצה לשים לב האם אנחנו מגיעים לערכים גבוהים מידי שהתוצאה שלהם תהיה תמונה יותר מידי מגורענת.

ערכי האיזו נעים בין 100 ויכולים להגיע עד 102,400 (תלוי במצלמה) ונקראים סטופים. בעליה בערכי האיזו אנחנו בעצם מכפילים את הרגישות של המצלמה לאור.

אז איך עובדים עם ISO?

בתנאי תאורה טובים, נניח יום שמשי, נוכל להתחיל באיזו 100. כאשר נהיה באזורים חשוכים יותר נתחיל להעלות ISO עד שנגיע למספר שנרצה.

אל תיבהלו מגירעון! עדיף תמונה בחשיפה נכונה מאשר שום תמונה בכלל.

יש כל מיני תוכנות המאפשרות להפחית את הגירעון ברמה מסויימת (כמו פוטושופ ולייטרום) ולפעמים, הגירעון יכול להוסיף לתמונה ולגרום לה להיראות מעניינת יותר.

כל מצלמה מתמודדת באופן שונה עם איזו גבוה. מצלמות יקרות יותר יאפשרו לעלות בערכי האיזו ולקבל תוצאה עם רעש סביר, בעוד שבמצלמות פחות יקרות נתחיל להרגיש את הרעש בערכי איזו יחסית נמוכים. הסוד הוא פשוט לצאת ולהתנסות עם המצלמה שלכם, להבין את היכולות שלה ולגלות בעצמכם עם אילו ערכי איזו תוכלו לחיות בשלום!